Stránky zřizuje Sekce pro mládež ČBK
Úvodní stránka

Příjezd se neobešel bez problémů

Do Kolína přijížděly po celý den autobusy s českými účastníky. První dorazily již časně ráno. "Zbývá posledních 17 autobusů," hlásila krátce před pátou hodinou odpoledne Kateřina Polívková z vedení Českého národního centra. Po devatenácté hodině bylo všech šedesát autobusů na svých místech. "Jeden autobus měl sice poruchu, ale řidič ji na místě opravil," informoval Petr Melichar, vedoucí organizační skupiny doprava. Další autobus uvízl v koloně vzniklé na dálnici a dorazil s devítihodinovým zpožděním, mladí si zkrátili dlouhou chvíli tancem na dálnici. "Ve srovnání s předchozími světovými dny nejsou tyto problémy zvlášť závažné," doplnil otec Vladimír Novák z českého přípravného týmu.

K večeru se pak objevily problémy s ubytováním jedné skupiny, která se nehlásila přes Sekci pro mládež ČBK. "Přesně tomu jsme se chtěli vyhnout tím, že jsme všechny žádali, aby se přihlašovali přes Sekci pro mládež," řekl P.Jan Balík, hlavní zodpovědný za ČNC. "Poskytli jsme jim prozatímní ubytování," ubezpečil Damián Škoda, zodpovědný za ubytování. Německým organizátorům se nepodařilo dopravit ke všem účastníkům večeři, a tak místní farnost pozdě večer rozdala alespoň několik desítek párků, které jim zbyly ve stáncích. Nepříjemnosti se však týkaly pouze malého množství účastníků.

Společný program začal krátce po sedmé hodině večerní mší svatou, kterou sloužil Mons. Josef Kajnek. Na konci mše místní mladí oficiálně přivítali české poutníky. Jan Balík farníkům ještě jednou poděkoval za skvělou spolupráci a přivítaní. "Věřte mi, že toto není pouhá společenská fráze," ujišťoval.

Krátký program po mši navodil atmosféru, která je charakterizována mottem setkání "Přišli jsme se mu poklonit." (Mt 2,2). Začala tak cesta českých poutníků za čtvrtým králem, který se malému Ježíškovi chce také poklonit. Nese mu safír, perlu a rubín. Má však smůlu, že všude chodí pozdě, a nedaří se mu tak dostihnout první tři krále, jejichž cestu popisuje pravidelná rubrika Z deníku pana M. v informačním bulletinu Kolínský rynk. I přes vyčerpání z náročného cestování sklidil u účastníků dlouho připravovaný program úspěch a vzbudil v nich zvídavost, kam se bude jeho příběh dál ubírat. Než se všichni odebrali do svých kolínských domovů, většina mladých se v kostele ztišila k adoraci, kterou vedl Mons. Pavel Posád.

Celý večer bylo možné pozorovat nejrozmanitější výrazy v obličejích jednotlivých lidí. Mezi vyčerpanými či ustaranými vynikaly usmívající se tváře mladých, kteří se shledávali se svými kamarády, se kterými se již dlouho neviděli. Celý den bylo pod mrakem, občas i pršelo. Předpověď na další dny ale naznačuje, že to nejlepší se schovává nakonec...

Jan Šedo