Stránky zřizuje Sekce pro mládež ČBK
Úvodní stránka

Setkání oficiálně začalo slavnostními bohoslužbami v Kolíně, Bonnu a Düsseldorfu

Do Německa dorazilo 400 000 mladých lidí ze 197 států včetně 3500 českých poutníků, a Světový den mládeže tak mohl oficiálně začít.

Protože Češi přijeli již v pondělí, kdy měli zahajovací program, v úterý se tak mohli sejít již ráno. Program začal Mons. Karel Herbst rozebráním slova na den: "Vydali se na cestu." (Mt 2,9) Místní imaginární televize, která je součástí českého programu, informovala o pohybu čtvrtého krále a představila i pořad "Jedna čili jeden den," kde v parodii na politické debaty diskutovali o vědě zvaná "kralologie." Ve zbytku dopoledne si pak čeští poutníci mohli vybrat ze široké nabídky workshopů. Někteří využili i možnosti jít do místní ZOO.

Při vydávání obědů se kvůli technickým potížím firmy, která zařizuje stravování, nedostalo na všechny. "Stravování mají na starosti němečtí organizátoři," řekla tisková mluvčí ČNC Kateřina Regendová. "České národní centrum zařídilo alespoň dodatečné vydání večeří později," ujistila. Večer zde opravdu bylo možné vyzvednout jak večeře, tak i obědy. Informace se bohužel nepodařilo rozšířit mezi všechny poutníky a tak někteří byli nuceni si koupit jídlo v obchodech či restauracích. "Doufáme, že v příštích dnech bude situace lepší," komentoval současnou situaci P. Jan Balík, hlavní zodpovědný za České národní centrum.

Deset minut po čtvrté hodině odpoledne se promítal dokument se vzpomínkou na Jana Pavla II., po kterém následovalo oficiálně zahájení XX. Světového dne mládeže. "Poprvé slavíme Světový den mládeže s dvěma papeži. S papežem Janem Pavlem II. v nebi a s naším papežem Benediktem XVI. zde na zemi." začínal svoji promluvu kardinál Meisner při zahajovací mši svaté v Kolíně na stadionu Rheinenergie, kde bylo přítomno zhruba 50000 lidí. Další tisíce lidí stáli na plochách kolem a sledovali program přes velkoplošné obrazovky. Vzhledem k přetížení hromadné dopravy někteří přicházeli až v průběhu mše.

Večer do farnosti sv. Anežky přišla špatná zpráva pro komunitu Taizé, se kterou sdílíme kostel. Byl zavražděn její zakladatel bratr Roger, celým jménem Roger Louis Schütz-Marsauche. Krátce po jedenácté hodině večer bily zvony, a modlitby, které zrovna probíhali v kostele, se prodloužili až dlouho do noci. „Žijeme v době světců a mučedníků, jako byli například Jan Pavel II. a bratr Roger,“ komentoval včerejší událost P. Jan Balík.

Odpoledne se na chvíli objevilo i sluníčko a tím se také prozářily tváře účastníků.

Jan Šedo